Kas Naujo?

Skautų naujienos

2016-12-21

Be mazgų nebus ir pionerijos

Nuo ko viskas prasidėjo? Kaip sekėsi sezonų uždarymuose?

Be mazgų nebus ir pionerijos.

 

Skautų judėjime „pionerija“ vadiname medinių skersinių sutvirtinimą mazgais ir tų skersinių jungimą į konstrukcijas virvėmis. Pionerija yra tiek mažų elementų surišimas, tiek didesnių struktūrų, tokių kaip bokštai ar tiltai, statyba.
 

Pats pavadinimas „pionerija“ atsirado 18 - 19 amžiuje, karo inžinierių tarpe. Jie užsiėmė medinių bokštų ir tiltų statyba, sutvirtindami juos virvėmis.

 

Crossing a Stream on an X-frame Monkey Bridge!

Upelio perėjimas x formos beždžionių tiltu

Virvė yra viena seniausiai naudojamų priemonių pionerijoje. Prieš tūkstantį metų, pirmykščiai žmonės susukdavo augalų stiebus, idant pasigamintų rankenas savo naudojamiems įrankiams. Virvės buvo naudojamos piramidžių statyboje. Indėnų gentys pereidavo gilius slėnius, nusitiesdami virvinius tiltus.

Lashing on Walkway Cross Spars!

Liepto surišimas

Skautiškoji pionerija yra gebėjimas konstruoti statinius, panaudojant rąstus ir virves. Kiekvienas skautas turėtų mokėti statyti tiltus ir bokštus, nenaudodamas vinių. Tam reikalingas supratimas apie virves, mazgus ir jų panaudojimą. Kiekvieno statinio kokybė priklauso nuo gerai parinktos virvės ir teisingai surišto mazgo. Jei naudosime netinkamus mazgus, netinkamai surišime rąstus ar parinksime per silpną virvę, apsunkinsime sau stovyklavimą. Ir priešingai - daugelis pionerijos statinių, nors ir laikinų, bet pastatytų tinkamai, palengvina gyvenimą gamtoje.

Pionerijoje naudojami mazgai daugiausia naudoti jūreivių ir žvejų burėms rišti, tinklams pinti, laivams krantinėse pririšti ir pan. Jūrininkų sugalvoti mazgai puikiai tinka ir sausumoje. Tą puikiai suprato lordas Robertas Baden - Powell dar ankstyvojoje savo jaunystėje ir išmoko mazgus, vėliau mokė karius Afrikos džiunglėse. Afrikoje, lordas Robertas Baden - Powell vadovavo pionierių batalionui. Pionieriai - tai tokie kariai, kurie į kokią nors teritoriją įžengia pirmieji, o jeigu pirmi, vadinasi, jiems sunkiausia, nes ten nėra nieko, ko reikia gyvenimui. Taigi, tie kariai kirto medžius, kad būtų įmanoma praeiti tas džiungles, statė tiltus per upes, įrenginėjo pastoges ir t. t.

Lashing on Walkway Floor Spars.

Lieptelio per griovį surišimas

Nuo seniausių laikų pionerijoje buvo reikalinga improvizacija. Improvizacijos nebuvimas vargu ar padeda išgyventi gamtoje. Neimprovizuodami, mūsų protėviai nebūtų galėję pastatyti namų ir tiltų ir kitų statinių, kurie ilgainiui virto patogiais mūsų dabartiniam gyvenimui. Skautams, kurie užsiima pionerija, būtina žinoti pagrindinius inžinerinius principus, tačiau labai svarbu ir mokytis improvizuoti.

Hoisting a 24' Signal Tower!

Signalinio bokšto pakėlimas

Skautybės įkūrėjas Robertas Baden-Powell pabrėžė auklėjamąją pionerijos vertę – stresinių situacijų įveikimui, gebėjimui panaudoti visas įmanomas gamtines medžiagas. Taip pat jis teigė, jog pionierija yra komandinės dvasios praktikavimas, charakterio formavimas, kiekvienos skautiškos amžiaus grupės programos būtinas elementas.

Interlocking the Trestles on an Single Lock Bridge!

Tilto statyba

Straipsnis parengtas pagal: Introduction to the 1981 Printing of the 1974 Revision of the BSA Pioneering Merit Badge Pamphlet

Parengė sktn. gilv. Renata Grubinskė ir s. sk. Tadas Grubinskas

 

Taigi, pionerija turėtų būti kiekvieno skauto skautavimo gamtoje dalis. Tad norime pasveikinti tuos, kurie nepabijojo dalyvauti Pionerijos konkurse ir Sezono uždarymo metu statė pionerijos statinius.

Sveikiname už:

Sezoniškiausią pioneriją – Jūrų skautų konferenciją

Tvarkingiausių mazgų pioneriją – Vilniaus krašto Ąžuolyno draugovę

Didingiausią statinį – Vilniaus krašto Kernavės tuntą

Hip Valio!

Dėl prizų prašome susisiekti: programa@skautai.lt