Kas Naujo?

Skautų naujienos

2006-08-08

„KINOfiLTras“

„KINOfiLTras“ jaunimą mokė patriotiškos filmų kūrybos

Birželio 26 dieną Kaune startavęs kūrybinis projektas „KINOfiLTras“ jau pasibaigė. Pasak organizatorių Jūrų skautų,šio projekto tikslas – jaunimą mokyti kurti audiovizualinį meną ir kelti pilietiškumą, puoselėti patriotiškąjį identitetą – buvo įgyvendintas.

Projekto tikslas –– atkirtis nepilietiškumui
Kaip kalbėjo projekto vadovė Kauno Dailės universiteto studentė ir Jūrų skautė Jovita Šarpnickaitė, „KINOfiLTro“ idėja jai kilo po vieno išklausyto seminaro: „Pabuvusi skautijos organizuotame seminare apie projektų rašymą, gavau užduotį – pati parašyti projektą. Tik tema, kurią man skyrė, iš pradžių baisiausiai nepatiko, nes vieno Lietuvos politiko buvome raginami savo darbais kelti jaunimo, kuris nutolo nuo savo tautiškumo, atitrūko nuo tautinių vertybių ir panašiai, pilietiškumą. Pamenu, pagalvojau, jog ne jaunimas, o patys politikai savo veiksmais yra labiausiai nuo tų vertybių nutolę ir nelabai yra iš ko tą pilietišką pavyzdį imti. Tačiau paskui susimąsčiau, jog iš tiesų baisu, tarp mano bendraamžių yra tokių, kurie nežino, koks mūsų tautos himnas, ar jiems nusispjauti ant valstybės, kurioje gimė ir brendo. Man baisu, kad nebemokame didžiuotis savo namais“.

Jaunuoliai- iš visos Lietuvos
Dalyvauti savaitės trukmės projekte buvo kviesti visi 16-20 amžiaus moksleiviai ir studentai, ypač Nevyriausybinių organizacijų (NVO) ir techninių jaunimo kūrybos centrų nariai iš visos Lietuvos. Tačiau kai kurie atrinkti projekto dalyviai nepriklausė jokioms jaunimo organizacijoms: „Šie žmonės rodė didelį norą ir užsidegimą, negalėjome jiems atsakyti“, - pasakojo Jovita Šarpnickaitė.
Iš visų atsiųstų paraiškų organizatoriai subūrė šešiolikos jaunuolių komandą ir juos suskirstė į keturias grupes.
„Įdomiausia, jog, iš anksto nepažinodama tų žmonių, suskirsčiau juos tiesiog intuityviai ir nesuklydau- į grupeles susirinko būtent panašaus charakterio žmonės. Turėjome kelias linksmesnių plaučių komandas ir kelias filosofiškai nusiteikusias komandas. Tai ypatingai atsispindėjo tų jaunų menininkų filmuose“, - sakė „KinoFiLTras“ organizatorė.

Susitiko su režisieriumi
Projekto dalyviai klausė paskaitų apie audiovizualinį meną, kurias vedė „ V- Studijos“ lektorius ponas Viktoras, analizavo lietuvių režisierių filmus.
„Labiausiai įstrigo vakaras, kai žiūrėjom A.Žebriūno filmus „Paskutinė atostogų diena“ ir „Gražuolė“. Bent jau mes, moksleiviai, tikrai ne kasdien gaunam tokios klasikos pasižiūrėti“,- dėstė projekto dalyvis Mantas.
Taip pat „KinoFiLTro“ dalyviai susitiko su J.Grušo mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Salomėja Mikutaitė. Be jokių pedagoginių patosų, moralų ar ko kito blogo viešnia su jaunimu bandė įsivaizduoti, kas yra pilietiškumas, diskutavo apie emigraciją, sukurtus filmus, bandė „užvesti ant kelio“ tuos, kurie dar nenusprendė, kokia bus jų trumpemetražio filmo tema.
Kiek netikėtas jaunimui buvo lietuviškojo kino grando režisieriaus Gyčio Lukšo vizitas. Su juo jaunimas diskutavo apie šiuolaikinį kiną, klausėsi režisieriaus prisiminimų ir sulaukė patarimų savo darbams.

Ką jie sukūrė
Jaunimas projekto metu pats sukūrė aštuonis filmukus. Pirmiesiems trijų minučių trumpametražiams filmams organizatoriai diktavo patriotišką temą „Mano kiemas“. „Norėjome, kad jie kiek apsiprastų su kamera, įsijaustų į režisierių darbą. Tačiau kai kurie dalyviai per tiesiogiai suprato filmo temą ir kiek primiršo pačią pilietiškumo sąvoką. Jie vaizdavo tiesiog tai, ką mato savo kieme: draugus, laiptus, balas, keistus pažįstamus, kojas, vaikus ir net vaikų darželio auklėtoją, tačiau svarbiausia, jog patys nuo A iki Z įgyvendino savo idėjas“,- kalbėjo projekto vadovė. Antrojoje projekto dalyje dalyviai kūrė „didįjį“ iki dešimties minučių trumpametražį filmą pilietiškumo tema- kas kaip jį supranta. Interpretacijų būta visokių: nuo šabloniškų „kaip Airijoje blogai, o Lietuvoje- gerai“ iki meilės istorijos įžvelgiant joje pilietiškumą. Vieno filmo, atspindinčio visą projektą, nėra, tačiau patys dalyviai filmu favoritu išrinko „Atgal į Lietuvą“, kurio autoriai yra Vilmantas, Birutė, Simona ir Igoris. Jaunimo sukurtus filmus ketinama siųsti į trumpametražių filmų festivalius, o jau rugpjūčio 11 dieną „KinoFiLTro“ kūrinukus bus galima išvysti trumpo filmo festivalyje „Baltas kluonas“.

Pavadinimas gimė draugų kompanijoje
Sunkiausiai projekto sumanytojams sekėsi sugalvoti projekto pavadinimą, kuris ne tik būtų informatyvus, trumpas, bet ir savyje turėtų LT raides. „Ilgai sukau galvą. Galiausiai kreipiausi į draugus, kurie per vieną vakarą pateikė ilgą sąrašą galimų projekto pavadinimų. Tad pasidarė dar sunkiau išrinkti geriausiai atitinkantį sumanymo dvasią. Vienoje Kauno dailės galerijų vaikščiojau prie žmonių, pasakojau, ką ketiname daryti, klausinėjau, kuris pavadinimas labiausiai tiktų. Tad net ir pavadinimas išrinktas pilietiškos mini akcijos būdu“,- pasakojo projekto vadovė J.Šarpnickaitė.

Paramos gavo iškart
J.Šarpnickaitė džiaugėsi, jog projektas „KINOfiLTras“ iš karto sulaukė Lietuvos skautijos ir Valstybinės jaunimo reikalų tarnybos (VJRT) fondų paramos. Projektas, vykęs birželio 26 – liepos 3 dienomis Kauno Skautų būstinėje, dalyvius iš kitų miestų nemokamai apgyvendino, sumokėjo atvykimo išlaidas ir net kasdien pamaitino.
„Sunkiausiai sekėsi su aparatūra. Jau buvau susitarusi su viena firma, jog gausime kompiuterius montuoti, tačiau paskutinę akimirką ji remti atsisakė. Tuomet pagalbos ranką ištiesė Kauno Technlogijos Universiteto Dizaino ir technologijos fakulteto studentų atstovybė “,- džiaugėsi Jovita.
Labai smagiai ir netikėtai projektas gavo rėmimą iš firmų „Asviga“, „Rationalis“ bei „Geros kelionės“. Šios firmos tapo pagrindiniais projekto rėmėjais.