Kas Naujo?

Skautų naujienos

2011-08-30

Apie peilį ir kirvuką

Kaip susidraugauti su labai gerais skauto draugais - peiliu ir kirviu?



Peilio bei kirvio naudojimas

Peilis ir kirvis – tai skauto draugai, be kurių nei vienas neišsiverstų gamtoje. Tačiau liaudies patarlė sako, jog nėra namų be dūmų, tad peilis ir kirvis kartais gali susipykti su skautu, jeigu jis nelabai juos moka prisijaukinti, o kad šie trys draugeliai nesusipyktų šiek tiek suteiksiu vertingos informacijos apie jų prisijaukinimą.

Tai gi:

  1. Saugok netik savo, bet ir kito peilį bei kirvį ir nenaudok jų tokiems darbams, kurie juos atšipina ar nulaužo, kadangi jie visai netolimoj ateity jie tau gali nebepadėti atlikti sunkius darbus.
  2. Būk atsargus, kad nesužeistum žmonių, stovinčių aplink tave.
  3. Niekuomet nenaudok nei peilio nei kirvio žievei nuo medžio nulupti arba savo inicialams tvorose ir suoluose įamžinti, kadangi medeliui tikrai skauda (įsivaizduok tau gyvam luptų odą, baisu), o įvairus raižymas kur papuola yra nemandagu, o kas nemandagu tas tikram, šauniam skautui nepakeliui.

Naudodamas peilį:

  1. Drožk nuo savęs, ne į save, kad nesusižeistum.
  2. Niekuomet nenaudok peilio kriaunų (priešinga peilio pusė ašmenų atžvilgiu) plaktuko vietoje ir nesistenk perpjauti lazdos, plakdamas peilį kirviu, plaktuku ar akmeniu.
  3. Nekišk peilio į ugnį ar verdantį vandenį – atšips.
  4. Laikyk ašmenis švariai, prieš pjaudamas maistą kruopščiai nuvalyk, rūpinkis savo draugu, kad nebūtų murziukas.
  5. Nenaudok ašmenų atsuktuvo vietoje ir nebandyk ašmenimis ką nors atidaryti, peilis gali prasprūst ir stipriai tave sužaloti. Tam yra atidarytuvai.
  6. Nenešiok atlenkto arba be makšties peilio rankoje, kadangi gali sužeisti kitą netyčia suklupdamas, paslysdamas ir pan.
  7. Nepalik peilio padėto ant žemės – gali kas nors užlipti ir nelaikyk jo drėgnoje vietoje - surūdys.
  8. Išmok peilį galąsti teisingu būdu. Pagalandęs nepamiršk nušveisti ašmenų, nes likę mikroskopinės dalelės užsilenkia ir peilis vėl greitai atšimpa. Beje trumpai apie peilio galandinimą. Peilį galąsti reikia iš abiejų pusių, tačiau vieną pusę užgaląsti daugiau, o kitą mažiau, tačiau kaip žinoti kurią daugiau, kurią mažiau, paimk peilį ir atsargiai perbrauk nykščio pagalvėle per ašmenis iš vienos pusės ir kitos, ta pusė kuri yra aštresnė tą galąsk daugiau, o kuri mažiau aštri tai ir galąsti mažiau, kadangi jeigu abi puses pagaląsi po tiek pat, rezultatas bus toks koks prieš galandinimą.

Pirkdamas peilį nepamiršk, kad ašmenys neturi būti didesni už tavo delno plotį, nes peiliui su didesniais ašmenimis reikia leidimo.

Naudodamas kirvį:

  1. Niekad nekapok tokiu būdu, kad kirvis, praslydęs, tave sužeistų.
  2. Niekad nesmulkink malkų ant kieto daikto pvz.: akmens, kirvis labai stipriai atšips ir jį užgaląsti, kad būtų vėl aštrus bus nepaprastai sunku.
  3. Niekada nei šakaliukų nei stambių malkų nekapok pasidėjęs ant žemės ir išvis jokių būdu nekapok kirviu žemės, atšips ašmenys.
  4. Keliaudamas laikyk kirvį įdėtą makštyje. Laikyk už rankenos arti ašmens, nusukęs ašmenis nuo savęs žemyn. Taip, kaip parodyta piešinėlyje.

Dar truputėlis įvairių pastabų, kurių būtina laikytis:

#Medžio sausuolis pjaunamas prie pat žemės, kadangi sausuolį reikia išnaudot maksimaliai.

#Nugenėjamos visos šakos ir sudedamos į krūva (skautas turi būti tvarkingas), kad nesimėtytu bet kur, o kamienas panaudojamas statiniams arba laužui malkoms

#Sausuolis pjaustomas į reikiamo ilgio gabalus, priklauso nuo statomo statinio modelio ar laužo paskirties.

#Nugenėtos medžio šakos sukapojamos pasidėjus ant trinkos (kitaip dar vadinamos „kulbės“)
#Malkos suskaldomos pasidėjus ant trinkos („kulbės“).

#Malkos skaldomos iš galo į reikiamo storio pliauskas (skalas).

#Pakuroms skiedros gaminamos taip: įrėmus pagalį į trinką ir laikant kaire ranka, dešine ranka peiliu skeliamos plonos skiedros. Toks „šepetys“ lengvai užsidega. Taip, kaip parodyta piešinėlyje.

#Kirvis kitam perduodamas kotu aukštyn laikant už koto galo.

#Kirvis galandamas taip: vienas stipriai laiko kirvio kotą, o kitas dilde galanda jo ašmenis.

#Nenaudojamas kirvis laikomas įdėtas į apvalkalą arba įkertamas į trinką (kaladę).

#Pjūklas po vartojimo įdedamas į apvalkalą. Taip saugoma nuo atšipimo ir nelaimingų įvykių.

Ir dar yra ypač keli svarbūs dalykai:

*  Kiekvienoje sotvykloje savo pastovyklėje nuspręsk su visais bendrą darbo įrankių vietą, kurioje padedami visi pastovyklės įrankiai, vieta turi būti sausa, kad nesigadintų peilių, kirvių bei pjūklų ašmenys;

*  Kai nusprendžiate bendrą įrankių vietą savo pastovyklėje, neužmirškite po atliktų darbų juos ten ir padėti, o jeigu randate įrankį, kuris mėtosi ant žemės, jį būtinai pakelkite ir padėkite į tam paskirtą vietą.

*  Kartais nutinka taip, jog vienam skautukui reikia peilio ar kirvio, tačiau kitas skautukas ja m jo nepaskolina, nes bijo kad jį sugadins, tad kad taip nenutiktų pasitikėkime vienas kitu ir elkimės su svetimu įrankiu taip, kaip elgtumėtės su savu ir visi bus patenkinti bei laimingi.

Tikiuosi ši informacija Tau buvo naudinga.

Broliuk ar sesyte, BUDĖK!