Kas Naujo?

Skautų naujienos

2023-06-20

Unikalus reginys Kairių poligone: nuo skautiškų laužų iki autentiškos Lietuvos Respublikos prezidento A. Smetonos palapinės

Didžiausia skautiška organizacija Baltijos šalyse, Lietuvos skautija, liepos 8-16 d. Klaipėdos rajone esančiame Kairių (brg. gen. Povilo Plechavičiaus) poligone organizuoja jubiliejinę skautų stovyklą „Tarp trijų vandenų“. Tiesa, gyvai dalyvauti ir pamatyti, kaip atrodo gyvenimas stovykloje, į kurią susirinks daugiau nei 2300 skautų iš viso pasaulio, bus suteikta proga visiems smalsuoliams – iš anksto užsiregistravę žmonės kviečiami liepos 12 d. atvykti į stovyklos Svečių dieną.

Lietuvos skautija, vienijanti 3000 skautų, jungia įvairiausio amžiaus žmones, suburia pilietišką, atsakingą ir veiklią bendruomenę. Į šiemet Kairių poligone vyksiančią jubiliejinę stovyklą, kuri po 90 metų vėl vyks Klaipėdos krašte, susirinks skautai ne tik iš Lietuvos ir išeivijos, bet ir iš Ukrainos, Taivano, Honkongo, Izraelio, Latvijos, Estijos, Suomijos, Prancūzijos, Švedijos, Vokietijos, Austrijos, Anglijos ir kitų šalių. Stovyklos organizatoriai kviečia į šią stovyklą vienai dienai atvykti visus norinčius – tai unikali proga išbandyti skautišką gyvenimo būdą.

 

Stipriausia pilietiškumo mokykla

„Skautija, mano manymu, yra geriausia pilietiškumo ir lyderystės mokykla, kurioje ištisus metus mokomės pasaulį padaryti geresnį nei radome dar į jį ateidami, – sako stovyklos viršininkas, skautas vytis Paulius Tamolė. – Skautų bendruomenei šis renginys ypatingas, nes tai proga būti bendrystėje, mokytis vieniems iš kitų, keistis ir prisipildyti energija, kuri reikalinga būsimiems darbams vardan Dievo, tėvynės ir artimo.“

Didžiausios skautiškos stovyklos organizatoriaus teigimu, – „čia gimsta idėjos, virstančios prasmingais projektais, skirtais ateitiems kartoms. Pavyzdžiui, ilgametis projektas „Nuspalvink Lietuvą“, kurio metu skautai gražina sunkiai gyvenančių žmonių namus, gimė būtent tokių susitikimų metu.“

Anot P. Tamolės, skautai turi ilgą daugiau nei 100 metų besitęsiančią istoriją su giliomis tradicijomis, papročiais, ritualais, paslaptimis, taisyklėmis, vertybėmis ir principais. Tai erdvė, kur ugdomas pilietiškas, atsakingas ir veiklus jaunimas bei buriasi tautiškumą puoselėjančios šeimos. Jubiliejinėje stovykloje šiemet dalyvaus net 1700 jaunųjų skautų, o pačiam jauniausiam iš jų – bus vos du mėnesiai.

 

Autentiška Lietuvos respublikos prezidento A. Smetonos palapinė ir išskirtinės parodos gamtoje

Stovyklos svečių laukia ne tik galimybė susipažinti su skautišku gyvenimu, bet ir proga aplankyti specialiai šiai stovyklai įkurtą muziejų gamtos apsupty. Kairių poligone lauks keturios skirtingos parodos, susijusios su skautų istorija, viena iš jų – po atviru dangumi. Muziejus sukurtas bendradarbiaujant su profesionalais. Palangos kurorto muziejus dovanoja parodą apie skautų įkūrėjo lordo Roberto Baden-Povelio (Robert Baden-Powell) vizitą Palangoje  1933m. rugpjūčio 17 d.. Jūrų muziejus remia parodą skirtą Jūrų skautų šimtmečiui paminėti. Taip pat pamatysitę unikalią filatelinę skautišką kolekciją, kuri pretenduoja būti įtraukta į UNESCO saugomų objektų sąrašą, bei parodą skirtą pirmosioms didžiosioms stovykloms atgimusioje Lietuvoje. 

Čia bus galima išvysti tikrą tarpukario skautų šefo ir pirmojo Lietuvos prezidento Antano Smetonos skautiškąją palapinę, kuri saugoma istorinėje LR Prezidentūroje Kaune. Tradicija, jog Lietuvos prezidentas globoja skautiškąją stovyklą gyva iki šiol – šios jubiliejinės stovyklos „Tarp trijų vandenų“ globėjas yra prezidentas Gitanas Nausėda.

 

Istorijos pažinimas po atviru dangumi

Atvykusių laukia skautai gidai, kurie ne tik aprodys stovyklą, bet ir papasakos daugybę įdomių skautiškų istorijų. Stovykloje veikia ir edukacinis žaidimas-pabėgimo kambarys, kuris šiuolaikiškai supažindins su muziejaus parodose esančiomis temomis.    

Tampant skautu duodama priesaika tarnauti Dievui, tėvynei ir artimui, tad privalai pažinti savo šaknis, tam, kad galėtum sėkmingai tarnauti ir kurti ateitį. Kaip skautai sako, nors po vieną gerą darbą per dieną“, – pasakoja stovyklos organizatoriai.

Taip pat tądien vyks interaktyvus žaidimas „Knygnešiai“, kurio metu teks išbandyti savo jėgas mėginant pro nuožmią žandarų armiją pranešti knygas. Istoriniuose žaidimuose dalyvauti galės tiek vaikai, tiek suaugusieji. Tam, kad tarp veiklų nepritrūktų jėgų, skautai svečius kvies pasistiprinti tradiciniais skautiškais patiekalais, o vakarop atsipūsti  prie paslaptingojo skautiško laužo, kurio  niekada nepamiršite.

 

Prieš atvykstant – būtina registracija

Primenama, kad atsižvelgiant į renginio mastą ir vietą – Kairių poligoną – visi norintys atvykti ir iš arti susipažinti su skautiškomis tradicijomis bei vertybėmis, sudalyvauti interaktyviose veiklose, praleisti įspūdžių kupiną dieną, turi iš anksto užsiregistruoti. Nemokamai stovykloje svečiuotis galėsite, jei užsiregistruosite iki liepos 1d., o registracijos formą, renkantis svečio statusą, galima užpildyti interneto svetainėje https://registracija.js2023.lt/lt/.

Tokio dydžio skautiškos stovyklos vyksta kas 5 metus, jose dalyvauja visi norintys Pasaulinės skautų judėjimo organizacijos WOSM nariai. Organizuojant šių metų jubiliejinę stovyklą, Lietuvos skautija bendradarbiauja kartu su įvairiomis nevyriausybinės organizacijomis. Taip pat prie renginio prisideda socialiai atsakingi verslai, aktyviai teikiantys savo paramą.