2020-02-27

Informacija apie koronavirusą

Viskas, ką Jums reikia žinoti apie apsisaugojimą nuo koronaviruso.

Paskelbus ekstremalią padėtį dėl koronaviruso (COVID - 19) skubame Jus informuoti. Šiame straipsnyje rasite Visuomenės sveikatos biuro informaciją apie apsisaugojimą ir virusų prevenciją.

Pagrindiniai dalykai:

1. Plaukite rankas. Dažnai ir kruopščiai, kiekvieną kartą lietę svetimus paviršius, grįžę iš lauko, paglostę gyvūną, prieš valgį ir pan. (apačioje rasite rankų plovimo taisykles).
  2. Kosėdami prisidenkite burną popierine nosine arba alkūne.
  3. Nelieskite rankomis veido (ypač akių, burnos ar nosies sričių), nebent iškart po rankų plovimo.
  4. Gerai išvirkite mėsą bei kiaušinius.
  5. Venkite kontakto su gyvais laukiniais ar ūkiuose auginamais gyvūnais be asmeninės apsaugos priemonių.
  6. Dažnai vėdinkite patalpas, geriau plačiau atverkite langus trumpam, nei visados po truputį.

Asmenims, kurie lankėsi Kinijoje, Singapūre, Pietų Korėjoje, Japonijoje, visoje Italijoje, Honkonge, Irane, Ispanijoje, Prancūzijoje ar Vokietijoje.

• Visiems žmonėms, grįžusiems iš minėtų šalių ir regionų 14 dienų rekomenduojama likti namuose ir stebėti savo sveikatą 14 dienų.
  • Vaikai, grįžę iš minėtų šalių ir regionų turi 14 d. likti namuose, jų tėvai (globėjai) – informuoti ugdymo įstaigos administraciją apie tai.
  • Tėvai (globėjai), grįžę iš minėtų šalių ir regionų, turi kreiptis dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (www.nvsc.lt) arba 14 d. dirbti nuotoliniu būdu.

Vadovams

Tėvams

Vaikams

• Išsiaiškinkite ar jūsų vienetuose yra vaikų, kurie neseniai lankėsi infekuotose teritorijose šiems leiskite sueigų nelankyti 14 d.
  • Prieš ir po kiekvienos sueigos bei prieš maistą plaukite su vaikais rankas.
  • Venkite masinių renginių.
  • Pasiruoškite sueigas vesti nuotoliniu būdu.
  • Prižiūrėkite ir paaiškinkite tiems, kurie čiaudo ir kosėja neprisidengdami burnos popierine servetėle.
  • Jeigu Jūs ar Jūsų vaikai buvote infekuotose teritorijose, 14 d. būkite namuose ir savo vaikų į sueigas neleiskite.
  • Priminkite ir pakalbėkite su savo vaikais apie virusų prevenciją, pažiūrėkite ar Jūsų vaikai moka taisyklingai plauti rankas.
  • Jeigu Jūsų vaikas serga, peršalo ar pan. neleiskite jo iš namų nei į mokyklą, nei į skautų sueigas.
  • Suorganizuokite sueigą apie virusų prevenciją.
  • Plaukite rankas.
  • Neikite iš namų 14 d. jei esate buvę infekuotose teritorijose.
  • Nesidalinkite maistu.

Sveikatos biuras pataria, kaip teisingai plauti rankas (PSO filmukas, kaip teisingai plauti rankas: http://bit.ly/392h7ti):

1. Prieš plaunant rankas būtinai nusiimkite visus rankų papuošalus, nes po jais esantys nešvarumai nenusiplaus.
  2. Rankas sudrėkinkite tekančiu drungnu vandeniu.
  3. Ant rankų užlašinkite nedidelį kiekį skysto rankų muilo, nes jų plovimas vien tekančiu vandeniu nėra efektyvus.
  4. Sukamaisiais ir trinamaisiais judesiais muiluokite išorines ir vidines rankų puses.
  5. Trinkite tarpupirščius, vidines ir išorinės delnų puses.
  6. Sukamaisiais judesiais trinkite sulenktus ir suglaustus pirštus kitos rankos delne.
  7. Sukamaisiais judesiais trinkite nykščius.
  8. Ypač kruopščiai trinkite pirštų galiukus, panages kitos rankos delne.
  9. Rankas nuplaukite tekančiu vandeniu, kad pašalintumėte muilą.
  10. Rekomenduojama rankas šluostyti vienkartiniu popieriniu rankšluosčiu ar servetėle.
  11. Tuo pačiu popieriniu rankšluosčiu užsukite vandens čiaupą.
  12. Išmeskite popierinį rankšluostį į sandarią šiukšlių dėžę.

Jei įtariate, kad užsikrėtėte – atsirado į gripą panašūs simptomai, kvėpavimo sutrikimai arba turėjote kontaktą su galimais viruso nešiotojais:

❗ Neikite pats pas gydytoją, nevykite viešuoju transportu ar taksi – kitaip tariant, neplatinkite galimo viruso.

❗ Skambinkite 112 ir iškart informuokite apie savo įtarimus.

Pasikonsultuoti dėl koronaviruso galima su visą parą budinčia Nacionalinės visuomenės sveikatos centro karštąja linija. Visą parą budinčios karštosios linijos tel.:  8 618 79984