Kas Naujo?

Skautų naujienos

2007-04-25

Artimui(Gerasis darbelis)

Paskutinėmis kovo mėnesio savaitėmis skautai ir ne tik surengė gerojo darbelio akciją ARTIMUI, kurios metu ėjome savanoriškai duoti kraujo ir tapom neatlyginamais kraujo donorais.

Gal iš pradžių pati procedūra ir atrodė šiek tiek baisi ar skausminga, bet tokia auka gali padėti sergančiam žmogui ar net išgelbėti jo gyvybę. Todėl tas jausmas, kad darai kažkam gerą, nustelbė visa baimę ir suteikė tik dar daugiau ryžto. Nacionaliniame kraujo centre, įsikūrusiame Vilniuje, Antakalnyje mus pasitiko geranoriški žmonės ir malonios seselės su arbata ir sausainukais. Pasak kraujo donorų, pati procedūra yra tikrai neskausminga ir neilga. Buvo smagu matyti iš paslaptingojo kabineto (iš ten kur duodamas kraujas) išeinančius, geltonais maišeliais nešinus žmones. Jie šypsojosi, juokavo ir džiaugėsi savo atliktu geru darbu (taip pat šokoladu ir pažymėjimu, kad pirmąkart davė kraujo:)), keletas netgi džiaugsmingai išbėgo. Paklausti, kaip jaučiasi, sakė, kad kuo puikiausiai. O keletas net jau planavo, kada kitą kartą galės vėl duoti kraujo. Tą dieną kai donoras duoda kraujo, jis turi būti gerai išsimiegojęs, pailsėjęs, sotus, išgėręs daug skysčių ir geros nuotaikos. Tuomet žmogaus organizmas po procedūros jaučiasi geriau.

Kaip žinome, kraujas labai svarbus žmogui. Jis sudaro 6-7% visos kūno masės. Netekus daugiau kaip 20% kraujo, iškyla pavojus gyvybei. Kad krauju būtų galima aprūpinti visus ligonius Lietuvos ligoninėse, reikia, kad kasdien kraujo duotų 450 – 500 žmonių. Deja jų atsiranda žymiai mažiau, t.y. apie 200-300 donorų. Tačiau palyginus su ankstesniais metais mūsų šalyje kraujo donacijų skaičius jau po truputį didėja. Keturiais procentais padaugėjo ir neatlyginamųjų donacijų skaičius – iki 16%. Donacijos metu iš donoro paimama 450 ml kraujo, tuo pačiu metu dar 15 - 20 ml kraujo paimama tyrimams. 50 kilogramų sveriančio žmogaus organizme yra apie 5 litrus kraujo. Sveriantys mažiau donorais tapti negali. Ilgametė patirtis rodo, kad kraujo donorystė žmogaus organizmui neturi neigiamos įtakos ir yra netgi naudinga sveikatai. Kraujo davimas stimuliuoja kaulų čiulpų funkciją ir stiprina imunitetą. Ne vienas kraujo donoras jaučia jėgų antplūdį. Šis reiškinys aiškinamas pagreitėjusia medžiagų apykaita. Mokslininkai mano, kad duodamas kraujo žmogus netgi gali sustabdyti organizmo senėjimą, nes taip suaktyvinama medžiagų apykaita. Be to, mokslininkai nustatė, jog per avariją, operaciją smarkiai nukraujavęs donoras turi daugiau galimybių išgyventi, kadangi jo organizmas prisitaikęs prie kraujo netekimo. Donorui naudinga ir tai, kad prieš duodant kraujo ir po to jis yra ištiriamas, vadinasi, reguliariai patikrinama jo sveikata.
Lietuvoje donoras duodamas kraujo 40 kartų gali užsidirbti specialią pensiją.

Dėkojame visiems nepabūgusiems ir prisijungusiems prie mūsų. Visus kitus kviečiame neabejoti ir tapti kraujo donorais, padėti artimui!
Kraujo donorystės centrai taip pat dar yra įsikūrę ir Klaipėdoje bei Panevėžyje.


Akcijos organizatorės sesės Rima ir Giedrė

Daugiau informacijos apie kraujo donorystę galite rasti www.kraujodonoryste.lt