Kas Naujo?

Skautų naujienos

2013-05-13

Value Based Leadership. Registracija baigėsi

Švedijos ir Suomijos skautų organizuojami lyderystės mokymai kviečia prisijungti

Švedijos ir Suomijos skautų bendras organizuojamas mokymų kursas lyderiams!

Skautiški lyderystės mokymai iš keturių modulių Helsinkyje/Stokholme 20-25 metų amžiaus skautams, užimantiems/ketinantiems užimti vadovaujančias pareigas bei turintiems tame šiek tiek patirties bei jau sudalyvavus lyderystės pagrindų mokymuose.

Baltijos šalių dalyviams kaina tik 100 EUR, programa apmoka keturių savaitgalių kelionę, apgyvendinimą, maitinimą.  Užsiėmimai vyks workshop'ų metodu, seminarais, individualiai bei grupėse, įtraukiant ne tik NVO profesionalus bet ir privataus verslo sektoriaus atstovus.

Daugiau informacijos www.scouternasfolkhogskola.se/english
Vyks dalyvių atranka. Paskubėkit - registracija tik iki birželio 9 d.. (prieš registruojantis būtina apie savo norą dalyvauti mokymuose pranešti international@skautai.lt)

Toliau siūlome paskaityti sesės Dovilės Vinkevičiūtės interviu apie pirmuosius mokymus skirtus ir Baltijos šalių skautams, kuriuos jį baigė jau šį pavasarį ir atsiėmė diplomą iš pačio Švedijos karaliaus rankų!

 

Trumpai papasakok apie pačius mokymus.

Istorija trumpai būtų tokia: 2012 m. rudenį skautatinklyje pasirodė trumpa žinutė apie lyderystės mokymus, organizuojamus Švedijos  skautų judėjimo. Tuo metu kaip tik mąsčiau apie tokius kursus, kurie nustelbtų visus iki tol išbandytus tobulėjimui skirtus renginius, taigi pasidomėjau ir, kaip sakoma, "užsikabinau". Dalyvavau atrankoje, atrinko, nuvažiavom, susipažinom, pasimokėm, gavom diplomus iš paties Švedijos karaliaus Karlo Gustavo XVI rankų, ir...(ne)atsisveikinom. Tai, ką patyrėm, buvo (ir tebėra) reikšminga, nepakartojama, ir nenupasakojama - tiesiog norisi, kad kuo daugiau žmonių (ne tik skautų...) patirtų, suprastų ir imtųsi aktyvių žingsnių link to, kas glūdi po "vertybėmis grįstos lyderystės" pavadinimu.
Bet galim pabandyti kiek praskleisti paslapties šydą. Taigi, iš kur šitie mokymai radosi, kam jie skirti, ir kas čia per dalykas? O buvo taip... Švedijos karalius, skautaujantis jau daugiau nei 50 metų, labai gerai suprato, kokia reikšminga jauniems žmonėms yra lyderystės patirtis. Ne šiaip lyderytės - o tokios, kur remiasi teigiamomis vertybėmis. Mąstydamas apie visuomenės problemas ir jų sprendimus, jis gvildeno idėją, kad kuo daugiau jaunimo, tiek iš skautiškos, tiek ne skautiškos aplinkos, turėtų vystyti tokios lyderystės įgūdžius. Taigi, 2006 m. balandžio 30d., karaliaus 60 mečio proga, buvo įkurtas "Karlo XVI Gustavo jaunimo lyderystės fondas" Mokymai "Vertybėmis grįsta lyderystė" ('Value based leadership") yra vienas kertinių šio fondo finansuojamų projektų. Šie mokymai vyksta jau keli metai, kasmet daugėja grupių ir dalyvaujančių šalių atstovų skaičius. Štai, 2012-13 į dalyvių sąrašą buvo įtraukos Baltijos šalys, o šiemet projektas išsiplėtė į Rusiją, Vokietiją. Ateityje planuojama apimti dar daugiau valstybių. Taigi, prasidėję kaip švedų skautų vadovų mokymai, jie greitai plečiasi tiek tarp valstybių, tiek tarp organizacijų (pastaruoju metu daugėja dalyvių neskautų).

 
Kokios buvo mokymų dalys išsamiau, kiek kartų susitikote, kokie žmonės dalyvavo, kaip atrodė darbo grupės? 
 
Mokymai vyksta taip: dalyviai susitinka 4 kartus, maždaug kas 1,5 - 2 mėn. Vienas susitikimas - tai vienas modulis, visi moduliai turi skirtingą temą, ir trunka 3-4 dienas (ketvirtadienį - sekmadienį). Pirmojo modulio tema - "Lyderystė grupėje" ("Leading groups"). Šio modulio metu visi mokymosi metodai, diskusijos, grupiniai ir individualūs darbai yra skirti suprasti grupinius procesus bei pažinti savo elgesį komandoje. Taip pat paliečiamos komunikacijos ir konfliktų valdymo temos. Antrasis modulis vadinasi "Leading for diversity". Jame gilinamasi į skirtumų, unikalumo problemas, keliami ir atsakomi klausimai, ką lyderis turi daryti, kad visi komandos nariai suvoktų savo skirtumus kaip svarbų vienas kito papildymą, o ne priešiškumą? Trečiasis modulis yra apie vadovavimą sau ("Self leadership"), jis skirtas kuo geriau pažinti save, suprasti savo veiksmų priežastis, pamatyti save kitų akimis. Naudojama daug grįžtamojo ryšio ir asmeninių iššūkių metodų. Daug dėmesio skiriama savivertės ir pasitikėjimo savimi temoms. Paskutinis - ketvirtas - modulis vadinasi "Leading with profit and values", ir juo bandoma atsakyti į savanoriams dažnai iškylančią dilemą: kaip galima vadovautis vertybėmis versle? Tai ilgiausiai trunkantis, daugiausiai taškų ant "i" sudedantis ir, bent jau man, daugiausiai staigmenų pateikęs susitikimas. Beje, jo metu visa diena skiriama ekskursijai į tarptautinę įmonę ir nuoširdžioms diskusijoms su tos įmonės vadovais. 
Mokymai apima ne tik susitikimus, bet ir namų darbus - tiek individualius, tiek ir komandinius (kurie visi yra apie praktiką ir SAVO gyvenimą, o ne "paskaitykit straipsnį"). Taip pat kiekvienam dalyviui priskiriamas mentorius, užimantis vadovaujamas pareigas tarptautinėje kompanijoje. Mūsų su Aiste mentoriai buvo vadovai iš "Rimi Baltic". Mentoriai yra iš tos pačios šalies (sėkmės atveju - ir iš to paties miesto) kaip dalyvis, taigi didesnių keblumų dėl susitikimų nekyla. Darbo su mentoriumi tikslas - dar labiau suasmeninti mokymų patirtį, diskutuoti su žmogumi, jau išsprendusiu dilemas, kurios dažnai kyla jaunam lyderiui, ir įgauti tos praktinės išminties, kuri kitu atveju ateina per bandymus ir klaidas. 
 
Ką išmokai? Kuo buvo naudinga? Kaip jautiesi?
 
Nuostabiausias šių mokymų rezultatas - kad mes vis dar mokomės. Nesinori atskleisti paslapčių ir metodų, kaip tai yra padaroma - nuvažiuosit, pamatysit;) Tačiau žinių, minčių, jausmų kiekis labai giliai įstringa galvoje ir, kaip pasakytų kompiuterių žinovai, "informacija yra apdorojama". Lyg būtum į galvą parsisiuntęs krūvą naudingų programų ir visur paspaudęs varneles "automatiškai atnaujinti". Šiuose mokymuose kiekvienas išmoko to, ko jam/jai labiausiai reikėjo išmokti. Aš išmokau dar geriau suprasti save ir kitus. Dar geriau sutarti su žmonėmis. Dar labiau branginti, gerbti ir džiaugtis tuo, ką gyvenimas duoda. Dar pozityviau į viską žiūrėti. Kažkas galbūt išmoko priimti kritiką. Kažkas išmoko imtis iniciatyvos. Kažkas suprato, kad geriausia lyderio savybė - nuoširdus buvimas savimi. Iš tiesų į šiuos mokymus daugelis atvyksta su klausimais: "o ką daryti, jeigu...?". Bet aš negavau paruoštų atsakymų - aš juos išgyvenau.
 
Papasakok apie pažymėjimų teikimo ceremoniją su karalium :)
 

O, tai "grietinėlė", apie kurią svajojom jau nuo pirmo susitikimo:) Mums visiems teko dar vieną - penktąjį - kartą atskristi į Stokholmą tam, kad paspaustume ranką Jo Didenybei ir jis pats asmeniškai įteiktų mums diplomus. Pirmiausiai visi "absolventai" susirinko šalia Stokholmo karališkųjų rūmų esančioje kavinėje šventiniam pusryčiams, per kuriuos buvo plačiau papasakota apie būsimą ceremoniją, papasakota, kaip elgtis, kaip viskas atrodys. Tuomet nuėjome į rūmus, kur mus labai šiltai pasitiko...tarnai? (nežinau, kaip šiais laikais vadinasi rūmų darbuotojai :) ). Pati ceremonija vyko rūmų bibliotekoje - išties įspūdingoje salėje, pilnoje lentynų su knygomis, skaičiuojančiomis šimtmečius... Kam yra tekę gauti mokyklos baigimo, bakalauro ar magistro diplomus - tas gali daugmaž įsivaizduoti ceremonijos eigą:) Tik, bent mano atveju, buvo mažiau pompastikos, bet kur kas daugiau nuoširdumo ir tikrai gero jausmo širdy. O po to dar gavom dovaną - ekskursiją su gidu po karaliaus rūmus.

Tai tokie man buvo "Value based leadership" mokymai. Iš tiesų tai, rodos, nedidelis, bet reikšmingas žingsnis tobulėjimo kelyje. Visas organizavimas, lektoriai, naudoti metodai iš pirmo žvilgsnio - tokie paprasti, bet darantys gilų poveikį. O nuostabiausias dalykas, ko gero, buvo visi šių mokymų dalyviai. 32 jauni žmonės, kurie ne bamba, kokia bloga yra politika, o sako "juk mes esam tie, kurie turi tvarkytis su krizėmis". Žmonės, kurie nelipa per galvas ir nesiekia lyderio vaidmens, bet visi iki vieno yra lyderiai gerąja, auginančia prasme. Atviri ir atsakingi, nekeliantys nosies. Nes suvokia save per atsakomybės, o ne per garbės prizmę. Jauni žmonės, kuriems nereikėjo nei vieno alkoholio lašo ir jokio "parčio", kad būtų tiesiog gera kartu. Gerbiantys vienas kitą ir priimantys kitų pagarbą. Žmonės, suvokiantys savo ir kitų vertę. 

Lyderystė - tai menas kurti santykius tarp Žmonių. O žmogus - sudėtingas padaras, jo niekad iki galo nepažinsi, bet stengtis verta:)

 

Užsienio ryšių skyriaus informacija