Kas Naujo?

Skautų naujienos

2013-03-17

Darom kompasa:)

skautiškos laboratorijos 1 pamokėle

Šiandien pakartosiu kažkada rašytą straipsnį su paveiksliukais. O mūsu tema yra viena iš orientavimosi galimybių. Taigi, prisiminkime, kaip galima surasti reikiamą kelią esant pasiklydusiam. Greičiausias būdas yra surasti šiaurę ir užfiksuoti kryptį. Tai galime padaryti:

  1. Pasinaudojus kompasu

  1. Pagal saulę

  1. Pagal žvaigždes

 

  1. Pagal gamtą

 


 

 

Bet, jeigu nei viena iš šių sąlygų mus netenkina? Staiga mes atsidureme be kompaso lauke, kur nėra medžių bei kitų augalų, nėra saulės, o dangūs apsiniaukė. Teks pasinaudoti skautišku išradingumu ir pačiam pasidaryti kompasą! J

Reikia prisiminti, kad žemė yra kaip magnetinis dipolis ir geografinis šiaurės polis, beveik sutampa su magnetiniu poliu.

                                                              

                O tai reiškia, kad kompaso pasigaminimui mums užteks paprasto įelektrinto metalo strypelio, o tai yra: adatos, skutimosi peiliukai, plieninė viela ir panašiai. Viską ką reikia padaryti, tai įelektrinti turimą metalo strypelį ir palikti pusiausvyroje.

                Įelektrinimui yra du būdai:

  1. (Sudėtingesnis) Naudojant energijos šaltinį ir induktyvumo ritę – iš paprastos varinės vielos reikia susukti spiralę ir prijungti ją prie energijos šaltinio (pvz. Žibintuvėlio baterijos). Metalo strypelį reikia prakišti į spiralės vidurį ir palaukti pora minučių. Šios elektros grandinės srovės sukurtas  elektromagnetinis laukas suteiks metalo strypelio medžiagos atomams tiek energijos, kad elektronai nuo jų atsikirs, ir atomai įgaus teigiamą krūvį.

  1. (Lengvesnis) Prisiminti 3 klasės pamoką, žaidžiant su tušinuku ir popieriukų gabaliukais, ir tokiu pačiu būdu įekeltrinti turimą metalinį strypelį plaukų pagalba. Įelektrinimui reikia tiesiog patrinti strypeli į plaukus. Tai įvyksta, nes esant plaukų trinties jėgai išsikiria tiek energijos, kad medžiagos, iš kurios pagamintas metalinis gabaliukas, elektronai atsiskiria nuo atomų, ir gabaliukas įgauna teigiamą krūvį.
     

 

Lieka tiktai įtvirtinti turimą galabiuką pusiausvyros padėtyje. Tam galime pasinauduoti siūlais arba ne laidžiu elektrai gabaliuku(pvz. Saga, putplastis, lapas ir pan.), kuri padėsime ant vandens paviršiaus, ir ant kurio mes padėsime įelektrintą metalo gabaliuką.

         

Tokioje padėtyje metalo gabaliukas nukryps į šiaurę. Tai yra vienas iš pačių paprasčiausių būdų neturint kompaso surasti šiaurės kryptį, ir jis nera tiksliausias, bet pasimetus visada  bus įmanoma užfiksuoti kryptį ir rasti teisingą kelią. Taip pat galima surinkti labai idomią sueigą ir eksperementuoti  J

 

S. Sk. Junj. Brolis Uosis.