Kas Naujo?

Skautų naujienos

2012-11-07

Baltijos jūros subregiono susitikimas 2012

Kaip sesės Giedrė ir Beatričė dalyvavo Baltic Sea Meeting Švedijoje

2012 m. spalio 5–7 d. Stokholme vyko Baltijos jūros subregiono susitikimas (Baltic Sea Meeting), kuriame dalyvavo Švedijos, Suomijos, Lietuvos, Rusijos, Islandijos, Vokietijos skautiškų organizacijų atstovai. Lietuvai atstovavome mes: LS Užsienio ryšių skyriaus vedėja psktn. vyr. sk. Beatričė Leiputė ir LS Jaunimo programos skyriaus narė psktn. vyr. sk. Giedrė Zurbaitė.

Baltijos jūros subregiono susitikimas vyko jau septintą kartą. Šis susitikimas kiekvienais metais organizuojamas vis kitoje Baltijos jūros valstybėje, o jo tikslas – skatinti bendradarbiavimą tarp regiono skautiškų organizacijų. Šiais metais pagrindinės BSM temos buvo Švedijos roverių programos pristatymas ir “Value-based leadership” programos pristatymas.

 Penktadienį atvykusios į Stokholmą pirmiausia pajutom Šiaurės šaltuką, tačiau nuvykus į konferencijų centrą, kuriame vyko BSM, netrukome pajausti skautišką dvasią ir šilumą: nors oficialios programos penktadienį nebuvo,  pasipuošę uniformomis pažindinomės vieni su kitais ir diskutavome apie tai, kas tą vakarą mums atrodė aktualiausia. Kalbėjomės apie pagrindines problemas, su kuriomis skautavimas susiduria kiekvienoje iš valstybių. Šiek tiek nustebome: nepaisant to, kad kitose valstybėse skautų gerokai daugiau (vien Švedijoje jų 70 000), jose skautiškos organizacijos susiduria su labai panašiomis problemomis kaip ir Lietuvoje. Opiausiai jaučiamos dvi problemos: vadovų trūkumas kaimiškose vietovese ir mažesniuose miesteliuose bei studentų atotrūkis nuo skautiškojo judėjimo. Deja, kaip mes, taip ir kitų valstybių skautai nerado sprendimų, kaip sėkmingai išspręsti šią problemą.

Šeštadienis prasidėjo nuo pusryčių ir Švedijos roverių (užsienietiškų vyr. skautų) programos pristatymo. Gal kam pasirodys keista, bet švedai anksčiau neturėjo veikiančios roverių programos, tik jos bandymus, šiais metais baigė ją ruošti bei išleido įspūdingos apimties vadovą roveriams (deja, tik švedų kalba). BSM dalyvavę suomiai teigė, kad jų roverių programa taip pat ganėtinai neseniai gyvuojanti ir vis dar neveikia sklandžiai. Kuo daugiau klausėm ir klausėmės, tuo geriau supratome – užsienio roverių pagrindiniai vertybiniai principai ir veiklos sritys nesiskiria nuo tų, kuriais yra paremta LS vyr. skautų programa, tačiau esame išskirtiniai tuo, kad turime pavydėtinai senas tradicijas.

 

Šeštadienį po pietų keliavome į Stokholmo centrą, BSM organizatoriai pravedė mums ekskursiją po senamiestį. Jos metu ne tik apžiūrinėjom miestą, bet ir toliau bendravome įvairiausiais rūpimais klausimais. Grįžę po ekskursijos vakarieniavome kartu su tame pačiame konferencijų centre gyvenusiais “Ug de Nord” dalyviais – tai jaunuoliai iš Šiaurės šalių, suvažiavę pagilinti savo žinias demokratijos tema. Vakarienėje teko neformaliai pabendrauti su WAGGGS regiono komiteto nare Nina Fleck. N. Fleck kuruoja Latvijos skautes, todėl domėjosi ir skautų situacija Lietuvoje, dalinosi patarimais, kaip kurti teigiamą skautų įvaizdį visuomenėje: pvz., Švedijoje skautai glaudžiai bendradarbiauja su regionine spauda, nuolat siunčia į vietos laikraštėlius informaciją apie įvykusius ir planuojamus renginius, stengiamasi straipsniuose pateikti judėjimą kaip tradicinį, bet modernų. Gal ir mūsų skautiški vienetai taip galėtų? :)


Sekmadienį iškart po pusryčiu kartu su “Ug de Nord” dalyviais turėjome praktinį užsiėmimą apie kolektyvinį psichologinį smurtą, pagrindinius jo pasireiškimo būdus ir metodus, kaip kovoti su kiekvienu iš šių būdų. Po jo bendravome su viena iš „Value Based Leadership“ mokymų sumanytojų ir vedėjų Lotta Gunnarsson, kuri mums plačiau pristatė šiuos mokymus. Jie ypatingi tuo, kad yra skirti ne tik skautams, bet ir kitų nevyriausybinių organizacijų atstovams, o juos veda ne tik mokymų vadovai, bet ir verslininkai. Ar žinojote, kad ir Lietuvos skautijos nariai gali juose dalyvauti? Jei ne, kreipkitės į sesę Beatričę. :)

 

Susitikimą baigėme smagiausia dalimi – kvietimu kitąmet susitikti Lietuvoje. Žinia buvo sutikta labai džiugiai, tad mes jau nekantraujame sutikti kitų metų BSM dalyvius, o tarptautinė komanda jau pradeda dėliotis organizacinius darbus.

Keliaudamos namo dalinomės įspūdžiais: abi vieningai sutariame, kad tarptautiniuose renginiuose dalyvauti verta. Visų pirma todėl, kad prapleti savo asmeninį akiratį, pajunti kitas kultūras ir gali kitaip pasižiūrėti į save bei savo aplinką. Žinoma, tuomet parsiveži labai įdomios patirties ir namo – į savo gimtą kraštą ir į tave užauginusią organizaciją.

 

P.S. Daugiau nuotraukų iš renginio pažadame jau greitai!

 

 

 

 

Kelionė į renginį finansuota projekto „Dievui. Tėvynei. Artimui“ lėšomis. Projektas remiamas Europos socialinio fondo agentūros pagal žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programą.