JOTA- JOTI įžengė į Marijampolę!

Justina Garunkštytė | 2017-10-30

 JOTA - JOTI vyksta jau 6 dešimtmetį, o Lietuvos skautijos skautai mažai ką žino apie šį renginį, tačiau Marijampolės kraštas jau tikrai  žino, kas tai yra! Pirmąjį kartą Marijampolėje pasirodęs JOTA – JOTI   įrodė, jog skautų veikla labai plati ir visapusiška. Organizaciniai darbai prasidėjo vasaros pradžioje, kai visi ambasadoriai buvo kviečiami susipažinti su radiju ir sužinoti JOTA - JOTI veikos principą, jog iš visiškai žalių, taptume bent apygelsviais. Laikas greitai bėgo ir kaip daugelis didžiąją dalį darbų pasilikom paskutinei nakčiai, kaip ten bebūtų rezultatas gavosi štai toks:

Nuostabų šeštadienio rytą būrys skautų sugūžėjo į Marijampolės moksleivių kūrybos centrą. Sulaukus visų dalyvių, renginį pradėjome su skambia rikiuote. Po oficialaus renginio atidarymo skautai buvo supažindinami su JOTA - JOTI platybėmis ir galimybėmis. O tada jau prasidėjo tikros linksmybės....

JOTA - JOTI renginys skirtas ne vien bendrauti, bet ir sužinoti, susipažinti su naujausiomis technologijomis. Kiekviena amžiaus grupė turėjo atskirą programą. Skautai tikrino savo kantrybę lituodami elektroninius kauliukus, patyrę skautai mokėsi apie įvairius komunikacijos būdus ir juos išbandė, nors ne visi viską spėjo. Pat. skautė Aistė Plukaitė gailisi, jog nespėjo pažaisti laivų mūšio per racijas ir pasidaryti primityvaus telegrafo, bet tai atpirko buvimas pas radijo mėgėją ir pasiklausymas radijo mėgėjiškų istorijų, ryšio radijo bangomis išbandymas. Smalsiais žvilgniais stebintys vadovai viską fotografavo, o kuomet nusibodo žiūrėti, ėmėsi savo programos virtuvėje.

Tuo pačiu metu skautai po truputėlį buvo įtraukiami į JOTA - JOTI pasaulį. Vieni lankėsi pas radijo mėgėją, o kiti naršė interneto platybėse. Radijas visiems skautams paliko neišdildomą įspūdį, nors daugeliui buvo baugoka sėsti prie radijo, tačiau drąsiausi nepabūgo ir kitus uždegė išbandyti komunikaciją radijo bangomis. Skautės Dominykos Ažukaitės žodis apie radiją: „ Teko sukaupti šiek tiek drąsos sėstis prie radijo imtuvo - siųstuvo ir bandyti susisiekti su kuo nors, naudojant šaukinį LY2SCOUT, bet viską atpirko fantastiškas rezultatas – pokalbis su skautu. Įspūdžių gausa nenusileido ir JOTI dalis, kur skautai interneto pagalbą bendravo su užsienio skautais per ,,Scoutlink‘‘ ir Skype programas. Daugelis JOTA – JOTI 2017 Marijampolė dalyvių susirado draugų iš įvairiausių pasaulio kampelių, tokių kaip Kolumbija, Indonezija, Australija.Keletas sesių džiaugiasi, jog susirašinėjimas su naujaisiais draugais persikėlė ir į kitas svetaines, bei bendravimas tęsiasi iki šiol, kas žino gal jie atvyks į mūsų tautinę stovyklą.

Laikas bėgo ir pavalgę vadovų ruoštus sočiausius pietus skubėjome sugrįžti į veiklas. Vienų skautų nesisekė atplėšti nuo lituoklių ir elektroninio kauliuko gaminimo, broliai vyčiai  lyg maži vaikai žaidė su savo eksperimentais ir telegrafo raktais, sesės labai įsijautusios bendravo interneto platybėse su skautais už tūkstančių kilometrų, o iš radijo mėgėjo sugrįžę vaikai krykštavo iš nuostabiausių įspūdžių. Jaukus ir mielas vaizdelis, kai kiekvienas daro tai, kas jam iš tikrųjų smagu ir įdomu. Per visus darbelius ir veiklų smagybes laikas prabėgo labai greitai ir netrūkus visiems beliko tik bendravimas per Scoutlink‘ą. Vėliau stebuklingoji sesė Barbora padovanojo vaikams galimybę pažaisti jos pačios sukonstruota, nuotoliniu būdu valdoma mašinyte. Neilgai trukus vos ne vos atirtaukę skautukus nuo kompiuterio ir mašinytės vėl susirinkome į rikiuotę. Pasakius oficialias padėkas, JOTA – JOTI buvo uždarytas ir istorinis įvykis - pirmas kartas, kuomet Marijampolėje įvyko JOTA - JOTI - pasibaigė.

 Manau, 2017 metų renginys tik pradžių pradžia. Turime tiek daug įspūdžių ir idėjų po šio JOTA – JOTI Marijamolėje, jog tikiuosi šis renginys taps krašto spalio mėnesio tradicija ir niekada nebus užmirštas. Pradžia duota, pavyzdys parodytas, o dabar reikia iniciatyvių skautų tęsti šią tradiciją. Tai buvo išbandymas visiems, labiausiai vadovams, kurie sunkiai įsivaizdavo, kaip tai atrodys ir kas čia vyks, skautams - tai iššūkis išdrįsti kalbėti su užsienio skautais per radijo imtuvą – siųstuvą, klysti ir mokytis iš savo klaidų, broliams vyčiams įdomiai pateikti teoriją ir man pačiai, žinant kaip viskas vyksta tik teoriškai. Šis renginys tikrai pateisino ir viršijo mano lūkesčius! Jau laukiu kitų metų JOTA – JOTI Marijamolėje, tikiuosi ten susitiksime ir su tavimi

Justina Garunkštytė | 2017-10-30